Niezwykłe opowieści zwyczajnych ludzi. Każdy z nich wyróżnia się czymś innym, ale łączy ich Wrocław.
Dzisiaj porozmawiamy z Sebastianem Pękalskim, koordynatorem tegorocznej edycji “Ludzie Wrocławia”. Jest to kolejny projekt Stowarzyszenia Młody Dolny Śląsk, którego celem jest przedstawienie mieszkańców Wrocławia, opowiedzieć historii tych, których widzimy na co dzień w tramwajach, w kwiaciarniach, w kawiarniach, którzy budują to miasto.
Jak pojawił się pomysł na projekt?
- To jest już druga edycja “Ludzi Wrocławia” – poprzednią prowadził Łukasz Podgórny wraz ze swoją ekipą. Kiedy opowiedział mi o tym projekcie, od razu pojawiła się we mnie chęć stworzenia drugiej edycji. Projekt Ludzie Wrocławia jest po części wzorowany na słynnym Humans Of New York, gdzie publikowane są na profilu informacje o tzw. zwykłych ludziach mieszkających w Nowym Jorku. My chcieliśmy dotrzeć do ludzi ze stolicy Dolnego Śląska, którzy tworzą to miasto i są jego prawdziwą tkanką.
Czego można oczekiwać od tegorocznej edycji?
- Wrocław od zawsze był miastem wielokulturowym, pełnym akceptacji, które tworzyło swoją duszę poprzez różnorodność. W tej edycji będziemy przedstawiać osoby, które przyjechały tu po wojnie i próbowali ułożyć sobie życie w powojennej Polsce. Chcemy również pokazać młodych przedsiębiorców, pełnych energii i pomysłów.
Czym ta edycja będzie się różniła od poprzedniej?
- Prowadzimy nasz projekt również w wyjątkowym czasie — w czasie pandemii i to również wpłynęło na treść naszych wywiadów. Co z biegami ulicznymi? Jak radzą sobie ludzie, którzy nie mają gdzie mieszkać? Czy warto rzucić studia, żeby otworzyć sklep z warzywami? Co robili mieszkańcy, którym pandemia zabrała jedyne źródło dochodu? Te i wiele innych spraw będą poruszane w naszych wywiadach, ponieważ chcemy dotykać człowieka oraz spraw, które są dla niego ważne.
Jaki jest cel projektu Ludzie Wrocławia?
- Przez albo i dzięki pandemii pojawił nam się nowy cel naszego projektu, zwrócenie uwagi na drugiego człowieka. Pokazanie jego historii, tak aby przestał być anonimowy. Chcemy, żeby ludzie zwracali uwagę na drugiego człowieka zwłaszcza teraz, ponieważ to My i nasze historie tworzymy to miasto. My Ludzie Wrocławia.
Kiedy zobaczymy pierwszy wywiad?
- W najbliższy poniedziałek pojawi się pierwszy wywiad z Eugeniuszem Gosiewskim, Wiceprezesem Stowarzyszenia Odra-Niemen. Gorąco zachęcam do śledzenia naszego profilu na Facebooku, ponieważ będziemy tam publikować ważne informacje o projekcie.
Jak wspomniał Sebastian, to już druga edycja projektu “Ludzie Wrocławia”. Jeżeli chcesz lepiej poczuć klimat projektu, to zapraszamy na stronę internetową, na której przeczytasz wywiady z mieszkańcami Wrocławia z poprzedniej części.
Jeżeli chcesz zostać bohaterem naszej akcji i opowiedzieć swoją historię, to zapraszamy do kontaktu. Napisz do nas na Facebooku lub wyślij do nas maila kontakt@ludziewroclawia.pl.