COVID-19 to choroba stanowiąca zagrożenie dla ludzi, przedsiębiorstw oraz całych gospodarek. Czy koronawirus jest jedynym mieczem Damoklesa w tak trudnych czasach?
Nowy wirus krąży dookoła nas już od stycznia 2020 roku, który powoduje zmiany w życiu prywatnym i zawodowym – przerzucamy swoje istnienie w tryb online. Dlatego dzisiaj porozmawiamy o sieci, mediach społecznościowych i także zagrożeniach płynących z obecności oszustów w sieci.
Agencja reklamowa Publicon przeprowadziła ciekawe badania, w których przeanalizowała, w jaki sposób media tradycyjne i nowe odzwierciedlały informacje o COVID-19. Oczywiście, media społecznościowe nie miały sobie równych – od 1 stycznia do 10 marca 2020 roku w sieci pojawiło się 1.1 mln wpisów o koronawirusie (do porównania w mediach tradycyjnych liczba postów wyniosła 235 tys.). Nie będę wchodziła w szczegóły i przedstawiała całego raportu, ale chciałabym zwrócić Waszą uwagę na nadmierną ilość fake newsów związanych z koronawirusem.
UWAGA! Fake news to fałszywa wiadomość, która bardzo często dotyczy sensacji i jest publikowana w mediach. Dlaczego? Cele mogą być różne, ale najczęściej to wprowadzić ludzi w błąd i zarobić na tym.
Twórcy fake newsów są specjalistami w swojej sprawie. Oni wiedzą, jak tworzyć chwytliwe nagłówki i przyciągać uwagę czytelników. Najważniejsze, oni wiedzą, jak zarobić na panice i strachu społeczeństwa. Pamiętajcie o tym czytając informacje z niesprawdzonych źródeł!
W raporcie Publiconu także została zaprezrentowana lista 10 fake newsów, z którą gorąco zachęcam się zapoznać.
- Witamina C pomaga w powstrzymaniu koronawirusa.
- Picie alkoholu chroni przed COVID-19.
- Używanie kokainy chroni przez koronawirusem.
- Picie wody co 15 minut chroni przez koronawirusem.
- Witamina D zapobiega zakażeniu koronawirusem.
- Towary z Chin są zainfekowane koronawirusem.
- Zdjęcie udostępnione przez internautów, które przestawia masowy grób ofiar koronawirusa.
- Maski ochronne obronią zdrowych ludzi przed koronawirusem.
- Zatuszowanie zachorowań związanych z wprowadzeniem sieci 5G.
- Teorie spiskowe na temat broni biologicznej. (Jeśli zastanowić się nad tym, to wiele by wyjaśniło…Chociaż nie, wciąż to FAKE news!)
Takich fake newsów w przestrzeni online jest tysięcy i będą pojawiać się kolejne oraz mutować, jak prawdziwe wirusy. Hakerzy też chcą zarabiać! Dlatego moje pytanie w nagłówku artykułu jest ważne – czy koronawirus to jedyne zagrożenie w dzisiejszych czasach?
Za rozpowszechnianiem fake newsów stoi człowiek, za tworzeniem fałszywych portali stoi człowiek, za szerzeniem paniki też stoi człowiek. Im większy strach pojawia się wśród ludzi, tym łatwiej jest wyciągnąć od nich wrażliwe informacje (np. hasło do profili społecznościowych, dane kart płatniczych).
CERT Orange Polska publikuje informacje o zagrożeniach w sieci i sposobach, z których korzystają cyber-przestępcy. Ostatnio pojawił się komunikat o sensacyjnym scenariuszu skłaniającym ludzi do podania dostępu do konta Facebook i wyłudzanie kodów BLIK od znajomych. Stary schemat, ale nowy temat – koronawirus!
Cyberprzestępcy działają także poza mediami społecznościowymi. Kolejnym sposobem na zarobek w sytuacjach kryzysowych są fałszywe SMSy od Ministerstwa Zdrowia. Poniżej zamieściłam przykład wiadomości nakłaniającej obywateli na opłacenia obowiązkowych szczepień na koronawirusa.
Jak radzić sobie z fake newsami?
Nasi koledzy z Narodowego Instytutu Cyberbezpieczeństwa polecają być czujnym oraz sprawdzać maile i strony, na które przekierowują Was różne portale.
WAŻNE!
- Nie podawajcie żadnych danych osobowych, jeśli nie jesteście pewni w wiarygodności strony.
- Nie wpisujcie dane logowania do kont bankowych lub mediów społecznościowych, jeśli wymaga tego od Was stronę, którą widzicie po raz pierwszy.
- Sprawdzajcie domeny!
- Jeśli nie jesteście pewni, czy email, który dostaliście, lub strona internetowa, która prosi o dane osobowe, są wiarygodne, to zgłoście ten problem na https://incydent.cert.pl.
Szukacie PRAWDZIWYCH informacji o COVID-19?
- Śledźcie stronę Ministerstwa Zdrowia na FB, na której na bieżąco pojawiają się dane o liczbie przypadków zakażenia koronawirusem.
- Śledźcie oficjalne strony przedstawicieli władz państwowych i lokalnych – Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski oraz Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, także udostępniają informacje o kwarantannie, apele i polecenia dla mieszkańców oraz przeprowadzają LIVE rozmowy z Wrocławianami.
- Sprawdzajcie zagraniczne źródła informacji – najlepiej stronę WHO (Światowa Organizacja Zdrowia).
- Obserwujcie strony, zajmujące się bezpieczeństwem w sieci (np. CERT Orange Polska lub Narodowy Instytut Cyberbezpieczeństwa).
PS. Umyj ręce → Zdezynfekuj swój telefon → Przeczytaj 20 stron książki. Powtórz!