7 dobrych uczynków dla planety

Niezależnie od tego, jaki jest nasz stosunek do katastrofy klimatycznej możemy jednogłośnie stwierdzić — nasza planeta tonie w śmieciach! Jednak każda i każdy z nas jest w stanie przyczynić się do zmiany szkodliwych nawyków. W jaki sposób?

Z racji tego, że pierwszy miesiąc 2020 roku dobiega ku końcowi, zachęcam Was do rozpoczęcia następnego z nowymi codziennymi nawykami, które przełożą się na Wasz pozytywny wpływ na środowisko.

1. Nie kupuj zbędnych rzeczy, a te uszkodzone – naprawiaj!

Na pewno zdarzyło się Wam kupić za czegoś zbyt wiele, bo się przeliczyliście. Albo uznaliście, że korzystniejsze od naprawienia starej rzeczy będzie zakupienie nowej.
Takie sytuacje mają miejsce codziennie. Kupowanie odpowiedniej ilości i naprawianie uszkodzonych przedmiotów to podstawowe zasady stylu życia less waste, który pozwala nam marnować mniej. Jeśli nie chcecie, aby zbędne produkty znalazły się w Waszych sklepowych koszykach, warto mieć ze sobą listę zakupów (na przykład w formie notatki w telefonie). A gdy coś ulegnie zepsuciu — rozkleją Wam się buty lub przestanie działać wiekowy zegarek — warto udać się z tym do szewca, zegarmistrza bądź innego specjalisty, który pomoże Wam przywrócić przedmiot do życia.

2. Unikaj “jednorazówek”!

Foliówki, plastikowe butelki, jednorazowe maszynki do golenia, to jedne z przedmiotów, które po pierwszym i ostatnim użyciu najczęściej wyrzucamy do śmieci. Rozwiązanie na to jest zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne — zabieraj ze sobą na zakupy materiałową torbę, postaw na butelkę filtrującą lub bidon i zdecyduj się na stosowanie maszynek z wymiennymi ostrzami. Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele przyjemnych dla środowiska zamienników przedmiotów codziennego użytku.

3. Przesiądź się na transport publiczny!

Komunikacja miejska czy międzymiastowa jest wbrew pozorom dobrym wyborem. Jeździ ona według określonego rozkładu, ceny biletów są przystępne, a dodatkowo… przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza! Na ten moment najbardziej ekologicznym środkiem transportu na dłuższe dystanse jest pociąg — emituje on zaledwie 15 g dwutlenku węgla na tzw. pasażerokilometr. Dla porównania, podczas lotu samolotem do atmosfery trafia aż 300 g CO2 na pasażerokilometr.
A jeśli Twoja droga z domu do miejsca pracy czy szkoły nie jest aż tak długa, może warto postawić na rower lub rolki? Wtedy połączysz przyjemne z pożytecznym, gdyż nie od dziś wiadomo, że ruch sprzyja naszemu zdrowiu.

4. Przerzuć się na e-dokumenty, a w ostateczności – drukuj dwustronnie! 

W XXI wieku komputery i telefony to urządzenia, do których dostęp ma znaczna część społeczeństwa. Wraz z postępem technologicznym, postępuje komfort załatwiania przez nas codziennych spraw — możemy opłacić rachunek przez Internet, a potwierdzenia czy faktury otrzymywać w wersji elektronicznej. Dzięki temu zużywamy znacznie mniej papieru i zaoszczędzamy na czasie! Jednak gdy sytuacja wymaga tradycyjnych dokumentów, zachęcam do zadrukowania obu stron kartki. Dzięki temu zachowamy więcej drzew i zmniejszymy ilość uciążliwych papierów.

5. Kupuj mniej ubrań, postaw na ciuchy z drugiej ręki!

Przemysł modowy jest jednym z najbardziej trujących na Ziemi, zaś produkowane ubrania tracą na jakości, co powoduje, że coraz częściej je wymieniamy i nie zdajemy sobie sprawy, że w tak zwanych lumpeksach czy na serwisach ogłoszeniowych często możemy znaleźć ciuchy, które ktoś ubrał zaledwie kilka razy lub nowe, z metką!

6. Kupuj lokalnie!

Zakup lokalnych produktów wiąże się nie tylko z niższą ceną i wspieraniem lokalnych przedsiębiorców, ale i mniejszym zanieczyszczeniem — w końcu zanieczyszczenia wydzielane podczas ich importowania wpływają na całe środowisko.

7. Zakręć wodę podczas mycia zębów i wybierz prysznic zamiast wanny!

Oszczędność wody jest aktualnie niezwykle ważna. Dzięki zakręceniu kranu w trakcie szczotkowania zębów możemy zaoszczędzić ok. 5 litrów wody dziennie! Natomiast jeśli bierzesz prysznic zamiast długiej kąpieli w wannie, zużywasz o połowę mniej wody.

Bonusowy dobry uczynek – zaangażuj się!

Jeśli czujesz, że zaczynasz czuć eko-moc w sobie i chcesz, aby dotarła ona do innych, warto się zaangażować! Obecnie w całej Polsce działa wiele stowarzyszeń i ruchów młodzieżowych, dla których ochrona środowiska jest priorytetem. Wspólnie możecie zdziałać wiele dobrego poprzez wzbudzanie świadomości ekologicznej wśród innych. Może wyjdziesz z ciekawą inicjatywą projektu społecznego? Zdecydujesz się na poprowadzenie warsztatów? Idź za ideą “Myśl globalnie, działaj lokalnie” – pamiętaj, że każdy, nawet najmniejszy podjęty przez Ciebie krok ma wpływ na społeczność.

Mam nadzieję, że te kilka rad zachęci Was do wdrożenia ich w swoje życie. Satysfakcja z tego, że dbamy o Ziemię i staramy się poprawić warunki na niej, jest bezcenna!