Młodzież wiedząca lepiej od matematyki

Jako młodzi ludzie, doceniamy wszystkie możliwości, które daje nam smartfon. Stanowi on źródło nieocenionej wiedzy i skrzynkę setki możliwości. Możemy podtrzymywać kontakt z rodziną za granicą, uczestniczyć w webinarach w Warszawie i studiować zdalnie. 

Doceniam i akceptuję, że w przyszłości będzie więcej technologii, do których będziemy musieli się przyzwyczaić i nauczyć się z nich korzystać.Technologii, która wielokrotnie ułatwia życie i rozwiązuje wiele problemów.

Jednak wciąż uważam, że akcja «Odłącz się» ma znaczenie. Nie mówimy, że telefon to “prezent diabła” i trzeba z niego całkowicie zrezygnować. Lecz, chcemy zwrócić Twoją uwagę na to, że to małe urządzenie, które trzymasz w ręku, może spowodować nieszczęścia – wypadek drogowy lub zostać przedmiotem uzależnienia.

Ktoś powie, że jedynie 1% (ponad 300 tys. osób) pieszych wchodzi na pasy i patrzy w telefon. Aczkolwiek ten jeden malutki procent nabiera ogromnego znaczenia, kiedy ten ktoś jest z Twojego otoczenia i zostaje potrącony przez tramwaj. Dlatego zadaniem kampanii “Odłącz się” jest rozpoczęcie dyskursu w przestrzeni publicznej na temat fonoholizmu. Jakie są objawy? Jakie mogą być negatywne skutki nadmiernego korzystania z telefonu? W jaki sposób możemy poradzić sobie z nadmiernym przywiązaniem do telefonu? 

Podczas drugiej edycji skupiamy się na wpływie smartfonu na dzieci, rodziców i relacji w rodzinie. Również tworzymy napisy na przejściach, żeby w tak prosty, możliwe banalny sposób, przypomnieć ludziom, podnieść wzrok i sprawdzić czy nie zbliża się samochód lub pociąg.

               

Nie ma dobrych wypadków drogowych, natomiast są te, których można byłoby uniknąć 

  1. “Pijany ukradł Peugeota i spowodował wypadek”
  2. “Dwóch rowerzystów potrąconych przez kierujących samochodami, a piesza przez rowerzystę” 
  3. “Patrzyła w telefon, wjechała w samochód”
  4. “Dramatyczny wypadek na Śląsku. 12-latek wszedł na jezdnię, patrzył na telefon”

To tylko cztery przykłady wypadków drogowych w ostatnim czasie. Jedni pozwalają sobie prowadzić samochód pod wpływem alkoholu, a inni – łamią podstawowe reguły zachowania na drodze. 

Jeśli popatrzymy w prawo, to zobaczymy zbliżający się samochód, którego kierowca rozmawia przez telefon podczas prowadzenia samochodu – według badań CBOS jest to 44% kierowców.

Wypadki drogowe w liczbach za 2019 rok wyglądają następująco:

  1. Do policji zgłoszono 30 288 wypadków drogowych. 
  2. 2 909 osób nie przeżyło wypadku drogowego.
  3. Ogólna liczba rannych wyniosła 35 477 osób. 

Jakie są przyczyny wypadków? Prowadzenie pod wpływem alkoholu, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu, rozproszona jazda.

Powyższe liczby i przykłady wypadków mogą świadczyć o nieodpowiedzialnym zachowaniu Polaków do sytuacji na drogach. To też podnosi Polskę w rankingu poziomu śmiertelności na drogach. W 2019 Polska weszła do TOP 3 państw wg. poziomu śmiertelności (77 zgonów na milion mieszkańców). Z przodu jest tylko Bulgaria (89/million) i Rumunia (96/million).  

Jeśli popatrzymy w lewo, to zauważymy innych uczestników ruchu drogowego (np. rowerzystów lub pieszych), którzy patrzą w telefon zamiast patrzeć na drogę. Przykładem bagatelizowania wpływu, jaki ma telefon na nasze zachowanie jest poniższa sytuacja: “Dramatyczny wypadek na Śląsku. 12-latek wszedł na jezdnię, patrzył na telefon. – Chłopiec powiedział, że wszedł na przejście dla pieszych zapatrzony w ekran swojego smartfona. Dlatego nie zauważył wjeżdżającego na przejście samochodu i uderzył w bok tego auta – relacjonował w rozmowie z RMF FM Dariusz Dobrzański z policji w Piekarach Śląskich”.

Działania, które realizujemy w trakcie kampanii “Odłącz się”, oparte są o realne sytuacje. Cieszymy się, że wśród naszych czytelników są świadomi ludzi, którzy odstawiają telefon, przechodząc drogę, spotykając się ze znajomymi lub siedząc na lekcjach. Natomiast, warsztaty i rozmowy przeprowadzone z uczniami, historie naszych znajomych (i nie tylko) pokazują, że problem istnieje. Przywiązanie nadmiernej wagi do urządzeń mobilnych stanowi zagrożenie nie tylko dla ludzi młodych lub dzieciaków, ale również dla osób starszych. Dlatego jako świadoma młodzież, wychodzimy naprzeciw zjawiskom, które pojawiają się w życiu publicznym – kosztem panujących trendów.

Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje oraz innych na drogach i odłączmy się!