NOWE M

Piękny Rynek, magiczny Ostrów Tumski i wysoki poziom kształcenia, zachęca do zamieszkania we Wrocławiu. Jednak znalezienie nowego lokum nie jest łatwe.

Młodość to czas przygód, zabawy, nowych doświadczeń, pierwszych miłości, rozterek i wielu innych wspaniałych rzeczy. Przychodzi jednak czas, w którym młodość ustępuje nieco miejsca dorosłości, która w szeroko rozumianym znaczeniu, ma swoje zastosowanie również w szukaniu MIESZKANIA na studia. Co roku około 120 tysięcy osób rozpoczyna studia we Wrocławiu. Niewątpliwie piękny Rynek, magiczny Ostrów Tumski i przede wszystkim wysoki poziom kształcenia, zachęca do zamieszkania w stolicy Dolnego Śląska. Znalezienie nowego lokum nie jest jednak łatwe. 

Wrocław co do wielkości jest tuż po Krakowie i Warszawie trzecim ośrodkiem akademickim w Polsce. Co do cen za wynajem i kupno mieszkania również stoi wysoko w rankingu. Za metr kwadratowy zapłacimy średnio około  7 738 zł, zaś przeciętna wartość mieszkania we Wrocławiu sięga 418 946 zł. Oczywiście „biedny student” nie przegląda stron internetowych w poszukiwaniu mieszkania na sprzedaż. Najbardziej popularne są dwa wyjścia – wynająć mieszkanie, pokój lub złożyć wniosek o przyjęcie do akademika.

Domy studenckie wydają się najtańszą opcją mieszkalną. Warto jednak pamiętać, że wszystkie uczelnie określają kryteria, według których rozpatrzeniu podlegają wnioski studentów ubiegających się o pokój w akademiku, takie jak: sytuacja materialna, czy utrudniony dojazd z miejsca stałego zamieszkania na uczelnie, który w znacznym stopniu uniemożliwia studiowanie. Jednak najważniejsze pytanie studenta, to ile na to będzie musiał wydać? Odpowiedź brzmi: RÓŻNIE. Każdy akademik określa własne ceny. I tak jak możemy przeczytać na stronie Uniwersytetu Wrocławskiego, opłaty obowiązujące w domach studenckich Uniwersytetu Wrocławskiego w roku akademickim 2019/2020 wahają się:

DS „OŁÓWEK”, DS „KREDKA”-

  • miejsce w pokoju 2-osobowym – 582,00 zł/m-c
  • pokój 1-osobowy  – 1.008,00 zł/m-c

DS „SŁOWIANKA”, DS. „PARAWANOWIEC”

  • miejsce w pokoju 2-osobowym – 483,00 zł/m-c

DS „DWUDZIESTOLATKA”

  • miejsce w pokoju 3-osobowym – 453,00 zł/m-c
  • miejsce w pokoju 2-osobowym – 510,00 zł/m-c
  • miejsce w pokoju 2-osobowym (większy metraż) –  543,00 zł/m-c
  • pokój 1-osobowy – 780,00 zł/m-c

Przyjrzyjmy się również cenom na Politechnice Wrocławskiej, która dysponuje 2864 miejscami w 9 domach studenckich, zlokalizowanych w czterech punktach na terenie miasta. Tutaj opłaty różnią się w zależności od wielkości lokalu. W ofercie są „jedynki”, „dwójki” i „trójki”. Ceny są w granicach  od 370 zł do 450 zł miesięcznie. Droższe są miejsca w akademikach po remoncie, gdzie stawka wynosi 400-450 zł plus opłata za zużycie prądu i wody (pokoje 1 i 2-osobowe).

Mieszkanie w akademiku ma swoje plusy i minusy. W obecnych czasach coraz więcej akademików może pochwalić się naprawdę wysokim standardem, który w niczym nie przypomina tego sprzed 10 lat i z opowieści starszych kolegów czy rodzeństwa. Akademiki to również wspaniała okazja do poznania nowych ciekawych ludzi oraz szansa na nowe przygody. Jednocześnie jest to także jeden z głównych minusów domu studenckiego, bowiem zostajemy przydzieleni do pokoju z nieznanymi nam dotąd osobami, które nie zawsze są chętne do współpracy. Podczas sesji może wystąpić również problem z nauką i skupieniem, co dla niektórych może być poważnym kłopotem. Reasumując całość rozważań z pewnością dojdziemy do wniosków, że koszty, jakie poniesiemy, mieszkając w akademiku, są adekwatne do warunków tam panujących.

Jeśli jednak pomysł z domem studenckim nie jest dobrym rozwiązaniem, możemy wybrać drugą możliwość, czyli własne mieszkanie, bądź pokój. Na co zwrócić uwagę podczas szukania nowego lokum? Przede wszystkim oczywiście na CENĘ, która powinna być adekwatna do standardu mieszkania bądź pokoju. Studencie! Nie pozwól, kolokwialnie mówiąc, „wcisnąć sobie” mieszkania z wilgocią, popsutymi urządzeniami i warunkami rodem z PRL, za cenę równą apartamentom! Czytając to pewnie, przecierasz oczy ze zdumienia, ale taka jest rzeczywistość. Najemca ma bowiem świadomość, że obecnie jest wysoki popyt na mieszkania i zawsze znajdzie się osoba, która będzie chciała wynająć to miejsce. 

Kolejną ważną cechą dobrego mieszkania jest lokalizacja, a więc bliskość do przystanków autobusowych czy tramwajowych, z których masz dobre połączenia na uczelnię bądź do centrum miasta. Studia bowiem to nie tylko nauka. Zwróć również uwagę na okoliczne sklepy spożywcze. Ostatnią kwestią jest umowa najmu, którą dokładnie przeczytaj i ewentualnie negocjuj warunki. Aktualnie studenci nie mają dobrej opinii wśród sąsiadów. Utrwaliło się przekonanie, iż student to zło konieczne, imprezujące do rana i wciąż zakłócające ciszę nocną, dlatego też najemca chwyta się czego może, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi problemami.

Gdzie jednak szukać mieszkania? Stare Miasto? Śródmieście? Psie Pole? Krzyki? Zaczynając od serca stolicy Dolnego Śląska, możemy zgodnie stwierdzić, że jest to lokalizacja dla osób, które nigdy nie śpią. To miejsce tętniące życiem. Główną zaletą jest to, że w okolicy znajdują się kawiarnie, restauracje, teatry, uczelnie czy kluby. Na rynku odbywa się całe mnóstwo najrozmaitszych wydarzeń. Wszystko to ma swoje odbicie w cenach mieszkań. Za kawalerkę zapłacimy od 1800 zł nawet do 4 000 zł. Jednoosobowy pokój natomiast to koszt średnio 1200 zł. Jednak bogate życie kulturalne rekompensuje nam te wydatki.

Kolejnym cudownym miejscem do zamieszkania we Wrocławiu jest Nadodrze. Możemy natrafić tu na wiele poniemieckich kamienic, jednak oprócz zabudowy mieszkalnej znajdują się tu kościoły, parki, galerie oraz knajpki i restauracje. Jest to miejsce, które powinno zaciekawić zarówno studentów Uniwersytetu, jak i Politechniki z racji bliskiego położenia rynku oraz dobrej komunikacji. Wynajmując mieszkanie w tej części miasta, warto zwrócić uwagę na rodzaj ogrzewania, które może okazać się bardzo kosztowne (gazowe, elektryczne). Tutaj ceny za kawalerkę sięgają 1700-1900  zł, natomiast za pokój zapłacimy od 900 zł do 1400 zł.

Grunwald oraz przyległy mu Ołbin pełnią we Wrocławiu rolę miasteczka akademickiego. Miejsce to obfituje w szkoły wyższe i akademiki. Odnajdziemy tu wyjątkowy studencki klimat. Lokalizacja umożliwia dotarcie zarówno na Politechnikę Wrocławską, jak i na Uniwersytet Medyczny czy AWF. Natrafimy tu również na galerię handlową (Pasaż Grunwaldzki), kilka małych sklepików spożywczych, oraz wiele tanich knajpek. Mieszkanie w okolicach placu Grunwaldzkiego daje dużo możliwości. Nieduża odległość dzieli nas od romantycznych spacerów po Ostrowie Tumskich, czy bulwarach nad Odrą. W pobliżu znajduje się również ZOO oraz Hala Stulecia. Nieduża kawalerka w tym rejonie to cena około 900-1400 zł. Dwupokojowe mieszkanie natomiast to koszt 1500-2000 zł.

Jeśli nie Grunwald czy Nadodrze to może Krzyki? Dzielnica ta uchodzi za jedną z najbardziej prestiżowych we Wrocławiu. Charakteryzuje się jednocześnie największą różnorodnością cen. Odnajdziemy tu zarówno małe mieszkanka, stancje, jak i stare wille czy nowe budownictwo. Okolica jest spokojna, zielona i cicha.  Ceny za kawalerkę sięgają 1300 zł, a za mieszkanie dwupokojowe zapłacimy od 2000 do 2500 zł. Jest to bardzo dobra lokalizacja dla studentów Uniwersytetu Ekonomicznego, ze względu na bliskość tej uczelni wyższej.

Przyjrzymy się również ostatniej dzielnicy wrocławskiej, która może przyciągać studentów swymi cenami, a mianowicie Psie Pole. To miejsce z pewnością będzie najkorzystniejsze dla studentów Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych. Największym problemem tej części miasta jest komunikacja, która może stanowić problem dla wielu studentów. Kawalerka to koszt minimum 1300 zł zaś mieszkanie dwupokojowe 1400-1800 zł.

Biorąc wszystkie te rzeczy pod uwagę, możemy bez wątpienia stwierdzić, że warto zamieszkać we Wrocławiu. Miasto zachęca studentów nie tylko wspaniałą architekturą, wysoką jakością kształcenia, ale przede wszystkim atmosferą, jaka tu panuje. Z pewnością każdy student znajdzie tu coś dla siebie.